وب سایت شخصی سعید آبسالان

ایلام دهلران
وب سایت شخصی سعید آبسالان
آنگاه که غرور کسی را له می کنی،
آنگاه که کاخ آرزوهای کسی را ویران می کنی،
آنگاه که شمع امید کسی را خاموش می کنی،
آنگاه که بنده ای را نادیده می انگاری
آنگاه که حتی گوش خود را می بندی تا صدای خرد شدن غرورش را نشنوی،
آنگاه که خدا را می بینی و بنده خدا را نادیده می گیری ،
می خواهم بدانم،دستانت را بسوی کدام آسمان دراز می کنی تا برای
خوشبختی خودت دعا کنی؟

...............................................
از روزگار پرسیدم
با آنهایی که با زندگی و احساساتم بازی کردند چه کنم؟
گفت :
آنها را به من واگذار کن که چرخ روزگار، بالا و پایین بسیار دارد
...............................................
استاد گفت: با دوست جمله بساز !
خندیدم.....
چون نمیدانست.....
با دوست دنیـــا میسازن نه جمله...!
..............................................
چه بی رحمانه تمام آرزوهای کودکــی مان را
به دار قصــاص آویختیم
به حکم بزرگ شدنمان !
.............................................
برخی از انسان ها دردهای خود را دوست دارند و از ترکیب دردهای خود قصه هائی ساخته اند که به نظر آن ها ، قصه زندگی آن ها است . در صورتی که آنها اصلا زندگی نداشته اند که قصه ای برای آن بنویسند . زندگی قصه ندارد
انسان های خوشبخت واقعی ، قصه ای ندارند. قصه مال من ذهنی است . زندگی رها کردن و بخشیدن و دادن و گذشتن است
.............................................
اتفاق هر چه که باشد، در این جهان بیفتد، ما چاره‌ای جز تسلیم نداریم دنبال سبب و علت نباید باشیم
هر چیزی که با آن هم هویت شده‌ایم و از آن زندگی‌ می‌خواهیم بت ما میشود و ما بت پرست می‌شویم
هر موقع که درد می‌کشیم باید به آن نگاه کنیم و ببینیم با چی‌ هم هویت شده‌ایم، آن را پیدا کرده و بیرون بیندازیم
ما با ترمز مقاومت و ستیزه به جای نمی رسیم
نزدیکترین راه برای رسیدن به خدا یا زندگی‌، عشق و پراکندن آن در دنیاست
وقتی‌ کسی‌ را می‌بخشیم آزاد می‌شویم و به فضای خدا میرویم
یکی‌ از بدبخترین آدمها آنهایی هستند که لذتهای دنیوی را معنی‌ شادی برای خودشان می‌دانند

.............................................
ایمیل سایت
saedabsalan@rayana.ir
سعید آبسالان
کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی
پیوندهای روزانه
پیوندها
تبادل لینک
Iranbloglist.com

خواندن ذهن شمايک عدد بين 1 تا 63 انتخاب کنيد، من قادرم با 6 بار حدس زدن ذهن شمارو بخونم!!!


blogکد بازی تمرکز حواس


وبلاگ-کد لوگو و بنر


وبلاگ-کد لوگو و بنر
طبقه بندی موضوعی


Google

در این سایت
در كل اينترنت
ليست وبلاگهای به روز شده

زنان مجرمترند یا مردان؟
بخشی از رسالت حقوق در مسیر تحقق عدالت، حمایت از اقشار و گروه‌های آسیب‌پذیر است. حمایت از حقوق زنان هم با همین انگیزه مورد توجه قرار گرفت. در سال‌های گذشته تغییرات مهمی در قوانین برای تامین بیشتر حقوق زنان صورت گرفته است که ادامه آن هم ضروری و مفید به نظر می‌رسد.
  اما در میان همه صحبت‌هایی که در مورد حمایت از زنان می‌شود، فتح بابی در خصوص بزهکاری زنان نیز ضرورت دارد. بررسی مرتکبان جرایم بر اساس جنسیت آنان و استفاده از این مطالعات برای پیشگیری از جرم بسیار مفید به نظر می‌رسد. در ادامه در گفت‌وگو با کارشناسان به بررسی این موضوع می‌پردازیم.
اهمیت بزهکاری زنان
 یک مدرس دانشگاه در بررسی اهمیت بزهکاری زنان توضیح می‌دهدکه مطالعه و بررسی بزهکاری زنان از چند جنبه حایز اهمیت فوق‌العاده ای است. نخست این که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چه در مقدمه و چه در اصل‌های مختلف خود، بارها و بارها به نقش و جایگاه زن چه به عنوان مادر و همسر و عضوی از خانواده و چه به عنوان ایفاگر نقش‌های اجتماعی در جامعه توجه ویژه نشان داده و زمینه‌ساز حضور آنان در جامعه شده است. بدیهی است که این حضور فعال، می‌تواند موقعیت‌های ارتکاب جرم از سوی زنان را افزایش بدهد. اهمیت دیگر از این جهت است که نیمی از جامعه ما را زنان تشکیل می‌دهند و در سالیان اخیر هم حضور زنان در جامعه و به ویژه در عرصه‌های گوناگون علمی و آموزشی و سیاسی پررنگ‌تر و فعال‌تر شده است.
حامد رحمانیان در گفت گو با « حمایت» ادامه می‌دهد: اهمیت دیگر این است که طی سالیان اخیر در جامعه ما زمینه برای حضور زنان بیشتر از هر زمان دیگری فراهم شده است. چه در زمینه‌های علمی و دانشگاهی و چه در زمینه‌های سیاسی و هنری و ... در این دوره ریاست جمهوری نیز برای نخستین‌بار زنان موفق شدند خود را به عنوان وزیر به جامعه معرفی کنند. این در حالی است که کماکان در بسیاری از نقاط کشور ودر تعداد زیادی از خانواده‌ها، همان دیدگاه‌های سنتی حاکم در زمان‌های گذشته وجود دارد و این امر مانع از آن می‌شود که دختران این خانواده‌ها، به موقعیت‌ها و مناصب جدید ایجاد شده در کشور دست یابند. این امر سبب می‌شود که گروهی از دختران و زنان جامعه به خاطر این اعمال محدودیت‌ها سرخورده شوند و به سوی کارهای مجرمانه سوق پیدا کنند.
این کارشناس حقوق جزا و جرم‌شناسی ادامه می‌دهد: جنبه دیگر اهمیت بحث بزهکاری زنان این است که آمارها نشان‌ از افزایش میزان بزهکاری زنان در سال‌های اخیر دارند. این امر تا به آنجا پیش رفته که زنان حتی در جرایمی که پیش از این مختص مردان بود هم مشارکت فعال دارند. جرایمی مثل تروریسم و جرایم خشونت‌آمیز امروز شاهد حضور پررنگ زنان هستند.به هر حال بزهکاری زنان، یکی از مسایل بسیار مهم و تنش‌برانگیز جوامع امروزی است تا جایی که طی سالیان اخیر چندین کنوانسیون و معاهده بین‌المللی نیز در این خصوص منعقد شده و بنابراین جامعه جهانی نیز در این خصوص به فعالیت افتاده است.
ویژگی‌های بزهکاری زنان
 این مدرس دانشگاه در خصوص ویژگی‌های بزهکاری بانوان توضیح می‌دهد: با این که ممکن است در نگاه اول چنین تصور شود که تفاوتی میان ارتکاب جرم زنان با مردان وجود ندارد اما جرم‌شناسان در مطالعات خود، 4 ویژگی را برای بزهکاری زنان برشمرده‌اند.
رحمانیان خاطرنشان می‌کند: نخستین ویژگی‌ای که در خصوص بزهکاری زنان وجود دارد کم بودن حضور زنان در فعالیت‌های مجرمانه است. آمار جنایی بسیاری از کشورهای دنیا نشانگر این هستند که میزان ارتکاب جرم از سوی زنان کمتر از مردان است. مثلا بر اساس آمار جنایی رسمی کشور فرانسه، فقط یک هشتم یا یک دهم مجموع جرایم ارتکابی در این کشور مربوط به زنان می‌شود.
این کارشناس حقوقی ویژگی دوم بزهکاری زنان را مربوط به ماهیت جرایم ارتکابی آنان می‌داند و می‌گوید: تحقیقات نشان می‌دهند که زنان در برخی از جرایم حضور بیشتر و فعال‌تری دارند. این نوع جرم ها، جرم‌هایی است که قربانی آنها اطفال یا نوزادان هستند. جرم‌هایی مثل سقط جنین، نوزادکشی و نیز کودک‌آزاری، از جمله جرم هایی هستند که مرتکبان اصلی آن را زنان تشکیل می‌دهند. دسته‌ دیگری ازجرم هایی که زنان در آنها حضور فعال دارند جرم های جنسی اند. حضور پررنگ زنان در این جرم ها به این دلیل است که یک طرف جرم، لزوما باید یک زن باشد. جرایمی مثل زنا، برقراری رابطه نامشروع و نیز روسپیگری از این قبیل اند. دسته دیگر جرم های زنان، جرم‌هایی است که علیه اموال مردم رخ می‌دهند و زنان بیشتر از مردان آنها را مرتکب می‌شوند. در میان سرقت‌ها، زنان معمولا به سرقت از فروشگاه‌ها و نیز آتش زدن اموال دست می‌زنند. قتل‌هایی نیز که زنان مرتکب می‌شوند عمدتا از طریق مسموم کردن اتفاق می‌افتند و نه از طریق توسل به خشونت و خونریزی.
رحمانیان ادامه می‌دهد: ویژگی سوم بزهکاری زنان، نحوه حضور و مشارکت آنان در ارتکاب جرم است. در بسیاری از موارد، زنان مثل یک وسیله و ابزار ارتکاب جرم مورد استفاده قرار می‌گیرند. تحقیقات نشان می‌دهند که در برخی از جرایم مثل قاچاق مواد مخدر و نیز قاچاق کالا، زنان به عنوان رابط و باربر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این امر بدین جهت است که از یکسو مأموران پلیس نسبت به زنان با دیدی ترحم‌آمیز نگاه می‌کنند و این امر سبب می‌شود که کمتر به زنان مظنون بشوند. از سوی دیگر برخی ویژگی‌های فیزیکی و نیز پوشش زنان، این امکان را به آنان می‌دهد که به راحتی بتوانند اشیاء را مخفی و با خطر کمتری از سد مأموران عبور کنند.
وی ویژگی چهارم را پایین بودن میزان تکرار جرم در زنان عنوان می‌کند و می‌گوید: فقط تعداد اندکی از زنان حبس کشیده بعد از آزادی از زندان مجددا مرتکب جرم می‌شوند این در حالی است که مردان این گونه نیستند و در موارد متعدد، حتی بعد از تحمل مجازات باز هم به سراغ ارتکاب جرم می‌روند.
دلیل تفاوت میان بزهکاری زنان و مردان
یک وکیل دادگستری در توضیح این مطلب که چرا باید تفاوت‌ها میان بزهکاری زنان و مردان وجود داشته باشد، می‌گوید: دیدگاه‌های مختلفی مطرح شده است.
یکی از این دیدگاه‌ها نظریاتی است که تلاش می‌کند تفاوت بزهکاری زنان و مردان را به تفاوت‌های بیولوژیک و زیست‌شناختی آنان ربط بدهد. برای مثال گفته‌اند که زن از نظر بیولوژیکی می‌تواند دارای فرزند شود و عاطفه مادری باعث کاهش امیال خشونت‌آمیز در درون زنان می‌شود.
مهدی تیماجی ادامه می‌دهد: برخی دیگر از دانشمندان معتقدند که زنان به خاطر داشتن 4 واقعه ممتاز فیزیولوژیکی زنانه، حضورشان در جرایم نیز با مردان متفاوت است. این 4 واقعه عبارتند از: بلوغ عادت ماهانه، دوره یائسگی و دوره بار داری. اینها وقایع فیزیولوژیکی ای هستند که در مقاطع مختلف سنی و زمانی برای یک زن اتفاق می‌افتد. گفته شده است که در این دوره‌ها بزهکاری زنان میزان رو به رشدی دارد چون تحریک‌پذیری، بی‌ثباتی و پرخاشگری زنان در این دوره‌ها افزایش می‌یابد و حتی قدرت تحریک‌کنندگی زنان نیز افزایش می‌یابد و توانایی‌ها و استعدادهای زنان دستخوش تغییر و تعدیل می‌شود. این دوره‌های ممتاز زنانه هم در خلق و خو و روان شناسی زنان و هم در نیروی فیزیکی و جسمانی آنان تغییر ایجاد می‌کند.
این کارشناس حقوق جزا و جرم‌شناسی ادامه می‌دهد: یکی دیگر از دلایلی که برای کم بودن آمار جرایم زنان بیان شده، ضعف فیزیکی‌ آنان در مقایسه با مردان است. البته ایراد این دلیل این است که ضعف فیزیکی زنان فقط می‌تواند تفاوت جرایم بدنی و خشونت‌آمیز زنان و مردان را توجیه کند و نه جرایم فکری، مثل جعل و کلاهبرداری و ... .
یکی دیگر از توجیهات زیست‌شناختی، یافته‌های علم ژنتیک است. مدت زمان مدیدی بود که برخی از دانشمندان معتقد بودند تفاوت در آرایش کروموزومی زنان و مردان، تأثیر بسزایی در تفاوت میزان بزهکاری آنان دارد. در واقع این‌ها معتقد بودند که چون کروموزوم زن و مرد در جفت بیست و سوم با هم متفاوتند در نتیجه در نحوه ی ارتکاب جرم هم تفاوت‌هایی میان آنان به وجود می‌آید. اما امروزه با توجه به یافته‌های علم ژنتیک، این نظریه ها مردود و منسوخ شده‌اند.
رویکردهای روان‌شناختی
 وی به رویکردهای جامعه‌شناختی موجود برای تحلیل بزهکاری بانوان اشاره می‌کند و می‌گوید بعضی از دانشمندان تلاش کرده‌اند تا علت حضور کمتر زنان در جرایم را با توجه به خصوصیات روانی آنان توجیه کنند.
این خصوصیات عبارتند از: هوش و استعداد کم فقدان خلاقیت و نوآوری، بالا بودن درجه اخلاقی زنان نسبت به مردان، محافظه‌کار بودن، منفعل بودن، مطیع و فرمانبردار بودن، ترس، کم انرژی بودن و آسیب‌پذیری. تیماجی ادامه می‌دهد: پس از مدتی این نظریه‌ها هم منسوخ شد و تحقیقات نشان داد که بسیاری از زنان دارای این گونه ویژگی‌ها مثل هوش کم و فقدان خلاقیت نیستند بلکه در بسیاری از موارد زنان در این زمینه ها از مردان هم جلوتر هستند. بنابراین امروزه دیگر این توجیهات روان‌شناختی نیز تا حد زیادی اعتبار خود را از دست داده‌اند.
این وکیل دادگستری نتیجه می‌گیرد: با توجه به ایرادها و اشکال‌هایی که در دو رویکرد قبلی وجود داشت دانشمندان تلاش کردند تا علت تفاوت بزهکاری زنان و مردان را نه در فیزیک و بدن زنان و نه در ویژگی‌های روحی روانی آنان بلکه در عوامل اجتماعی و جامعه ‌شناختی جست‌و‌جو کنند.مثلا گفته شده که نقش‌های اجتماعی که زنان در جامعه دارند به آنان این امکان را می‌دهد که مرتکب جرایمی بشوند که به سختی کشف می‌شوند. به عبارت دیگر چنین نیست که زنان واقعا کمتر از مردان مرتکب جرم می‌شوند بلکه پایین بودن آمار جرایم زنان به این علت است که جرایم ارتکابی آنان کمتر توسط پلیس کشف می‌شود و این هم به خاطر نقش‌ها و موقعیت‌هایی است که زنان با آنها سر و کار دارند. مثلا زنان به علت سر و کار داشتن با کارهای خانه و نیز بچه‌داری، جرایمی مرتکب می‌شوند که در خانه ارتکاب می یابند و پنهان اند و حتی قربانی جرم هم نمی‌تواند اعلام کند که این زن، علیه من مرتکب جرم شده است. مثلا اکثر زنان مرتکب جرم کودک‌آزاری می‌شوند اما این جرم هم در خانه ودر تنهایی اتفاق می‌افتد و هم اینکه کودک نمی‌تواند مادر را به عنوان مجرم به دیگران معرفی کند؛ بنا بر این آمار جرایم زنان همچنان پایین می‌ماند.
تیماجی اضافه می‌کند: دلیل دیگری که برای پایین بودن آمار جرایم زنان ذکر شده این است که معمولا مأموران پلیس و دستگاه‌های قضایی با اغماض و گذشت بیشتری با زنان بزهکار برخورد می‌کنند و این امر سبب می‌شود که آمار جرایم زنان کمتر از مردان باشد در حالی که واقعا میزان ارتکاب جرم آنان کمتر از مردان نیست.
وی معتقد است که به طور کلی زنان بیشتر از مردان در محیط‌های بسته زندگی می‌کنند (مثل منزل) و جامعه نیز به زنان، نقش‌های دختر، همسر و مادر را می‌دهد که این نقش‌ها در این محیط‌های بسته ایفا می‌شوند. زنان از نظر اجتماعی نسبت به مردان نامریی‌ترند. چون یا خانه‌دارند یا اگر هم شاغل باشند بلافاصله بعد از اتمام کار باید به خانه برگردند. زنان بر خلاف مردان از همان دوران کودکی در جهت کار خانگی و امور خانواده و خانه‌داری خوب، همسرداری خوب مطیع بودن و خوش اخلاق بودن تربیت می‌شوند بنا بر این در دوران بزرگ سالی هم نقش‌هایی ایفا می‌کنند که در آن دوران به آنان القاء شده است. با توجه به آنچه کارشناسان در گفت‌وگو با«حمایت» بیان داشتند باید گفت، زنان کمتر از مردمان مرتکب جرم می‌شوند و دلیل آن را در موضوع هایی مثل این می‌توان جست‌وجو کرد که زنان کمتر در جامعه حضور می یابند و فرصت‌های نامشروع کمتری در اختیار دارند بنابراین کمتر دچار اصطکاک منافع با دیگران می شوند و اگر هم دچار اصطکاک بشوند کمتر دست به اعمال خشونت می‌زنند زیرا با کودکان و خانواده ارتباط دارند همین نقل و انتقال عاطفه باعث تلطیف روحیات آنان می‌شود. بنابراین زنان بیشتر تمایل به احترام گزاردن دارند.
 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی